TA STRONA UŻYWA COOKIES. Używamy cookies i podobnych technologii do przechowywania ustawień na Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

System automatycznego pomiaru i przekazu stanów wody, zabezpieczenia technicznego oraz monitoringu przepławki - Jaz w Lewinie Brzeskim

Utworzono: piątek, 05, grudzień 2014 14:07

System pomiarów hydrologicznych składa się z hydrostatycznych czujników pomiarowych, rejestratora danych (wraz z modułami komunikacyjnymi) oraz systemu zasilania. System opiera się o pomiar następujących parametrów:

  • poziom wody górnej 1 na jazie, 
  • poziom wody górnej 2 na jazie, 
  • poziom wody dolnej na jazie, 
  • pomiar temperatury powietrza

System pomiarowy dostarcza informacji o poziomach wody do systemu automatycznego sterowania, a następnie do systemu zdalnego przekazu i ostrzegania przeciwpowodziowego. System ostrzegania przeciwpowodziowego gromadzi dane w pamięci rejestratora cyfrowego, a następnie udostępnia dane użytkownikom za pośrednictwem wybranych mediów transmisyjnych.

System zabezpieczenia technicznego jazu składa się z trzech podsystemów:

  1. System sygnalizacji włamania i napadu, którego podstawowym zadaniem jest  ochrona obiektów przed włamaniem i kradzieżą poprzez sygnalizowanie wejścia osób nieautoryzowanych. W celu łatwiejszego zlokalizowania naruszenia stref chronionych obiekt został logicznie podzielony na pięć stref.
  2. Dźwiękowy system ostrzegawczy, służący do rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa osób przebywających na obiekcie, nadawanych automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu alarmowego, a także przez operatora.
  3. System monitoringu wizyjnego obejmuje 6 kolorowych kamer o wysokiej rozdzielczości typu dzień-noc. Kamery zainstalowane są na przyczółkach i filarach jazu. 

System monitoringu przepławki dla ryb opiera się na 2 kolorowych kamerach podwodnych przystosowanych do pracy na głębokości do 10 m. Kamery zostały zainstalowane w komorach I i XI przepławki w sposób umożliwiający obserwację otworu migracyjnego dla ryb od strony wody górnej i wody dolnej.